O nás
...cesta proměny

O nás

V dubnu roku 2011 jsme založili DOTYK II, o.p.s. s úmyslem získat rozhodnutí o registraci dvou sociálních služeb – rané péče pro děti s poruchami autistického spektra a sociální rehabilitace pro osoby s chronickým duševním onemocněním. Vedl nás k tomu vlastní prožitek s nemocí/zdravotním postižením přímo u nás doma. I když jsme podobnou situaci znali ze své dlouholeté speciálně pedagogické praxe, teprve vlastní zkušenost nám ukázala, co vše chybí jako pomoc nemocnému/zdravotně postiženému a rodině v této situaci. Na základě tohoto nepříznivého poznání a s odstupem času jsme přemýšleli, jak zužitkovat všechny naše nabyté vědomosti při spolupráci s nemocí/zdravotním postižením a předávat je ostatním k jejich čerpání. Když se nám pak postupně dařilo rozvíjet práci v projektu DOTYK pro osoby se schizofrenií, došli jsme k přesvědčení, že teď – 1.1.2012 – je ta pravá chvíle pustit se plně bez jiných pracovních závazků do problematiky, o které víme něco bližšího prostřednictvím osobních prožitků. Měli jsme velkou chuť s láskou pomáhat těm potřebným, kteří to od nás budou žádat a přijímat.

DOTYK II, o.p.s. svojí činností navázal na aktivity rodičovské skupiny vzniklé v roce 2008 (DOTYK, o.p.s.) sdružující rodinné příslušníky osob trpících duševním onemocněním schizofrenie. Rodiče se sjížděli z různých míst Moravy do Brna, kde se scházeli a sdíleli svoje zkušenosti. Ujasnili si, co potřebují nemocní a co oni, jak by měla vypadat sociální služba, která by jim mohla pomoci. Žádná podobná však na trhu sociálních služeb neexistovala. Proto si rodiny začaly vzájemně pomáhat a podporovat se sami. Když se cítily dostatečně fundované, zpracovaly a podaly projekt zaměřující se na vybudování centra aktivizačních služeb pro mládež s onemocněním schizofrenií, který byl v roce 2010 podpořen. Systém podpory osob se schizofrenií v rámci uvedeného projektu, který vypracovala rodičovská skupina (DOTYK), získal v roce 2013 ve Vídni ocenění za sociální inovaci - cenu SozialMarie soukromé nadace Unruhe (do soutěže bylo přihlášeno 309 projektů ze 6 zemí Evropy). Podstatou tohoto systému práce je zapojování lidí s duševním onemocněním ve stabilizovaném stavu do podpory a pomoci duševně nemocným schizofrenií – uživatelům služby, a to v jejich domácím prostředí. Tento projekt fungoval tři roky, a když se blížilo jeho ukončení, uvědomovali si rodiče nemocných, že by byla škoda v této prospěšné činnosti, která vykazovala pozitivní výsledky především u osob trpících schizofrenií, ale také u jejich rodin, nepokračovat. Právě toto iniciovalo vznik obecně prospěšné společnosti DOTYK II zaměřené výhradně na poskytování sociálních služeb.

Fungování rodičovské skupiny DOTYK zaujalo představitele podobného sdružení APLA JIŽNÍ MORAVA, kteří s námi navázali kontakt se zájmem o spolupráci. Když se dozvěděli o zakládání nové sociální služby, vstoupili čestný a výkonný prezident APLA JIŽNÍ MORAVA do jednání s DOTYK II s žádostí, aby se službou pro duševně nemocné schizofrenií byla současně založena i služba rané péče pro děti s poruchou autistického spektra. Důvodem bylo především to, že oba představitelé APLA JM věděli, že zakladatelé DOTYK II, o.p.s. se orientují též v problematice autismu a služba raná péče pro děti s PAS na trhu sociálních služeb také chyběla.Zájem projevil také Jihomoravský kraj, který vznik obou služeb podporoval. Služby měly zpočátku kapacitu 30 klientů, která byla postupně rozšiřována a v současné době činí 113 klientů a je kapacitně naplněna. V plánu je další zvyšování kapacity, aby byla uspokojena poptávka.